درباره مالاگا

مرکز اندلس

مالاگا شهری است که به عنوان مرکز استان در جامعه خودمختار اندلس اسپانیا شناخته می شود.در سال 2015 جمعیت این شهر در حدود 569,130 نفر بوده است و دومین شهر پرجمعیت در اندلس و ششمین شهر پرجمعیت در اسپانیای بزرگ می باشد.این شهر بزرگ در جنوب اروپا،بر روی کاستا دل سل ( به معنای ساحل خورشیدی) از دریای مدیترانه قرار دارد،در حدود 100 کیلومتری ( معادل با 62.14 مایل ) از شرق تنگه جبل الطارق و در حدود 130 کیلومتری (معادل با 80.78 مایل) از شمال آفریقا است.

تاریخچه دهانه مالاگا به حدود 2800سال می رسد،که آن را تبدیل به یکی از قدیمی ترین شهرهای دنیا می کند.این شهر توسط فنیقی ها به عنوان مالاکا در حدود 770 سال قبل از میلاد مسیح یافت شده است، و از قرن 6 قبل از میلاد مسیح تحت تسلط شهر کارتاژ باستان بوده است.سپس از 218 سال قبل از میلاد مسیح، به وسیله حمهوری روم اداره شده است و پس از آن توسط امپراطوری روم باستان اداره می شده است.پس از سقوط امپراطوری روم باستان و پایان حکومت ویزیگوتها، تحت حکومت اسلامی مالقه برای حدود 800 سال قرار می گیرد ، اما در سال 1487 ، ملکه کاستیا کنترل آن را بدست می گیرد.آثار باستانی و بناهای تاریخی از فنیقی،رومی ها،اعراب و دوره های مسیحی در مرکز تاریخی این شهر و در یک “موزه باز”نگهداری می شود که نمایشگر تاریخی بیش از 3000 سال می باشد.

این زیرساخت مهم فرهنگی و هنری در دوران های مختلف سبب شده است که مالاگا به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا کاندیدا باشد.

نقاش و مجسمه ساز بین المللی تحسین شده با نام پابلو پیکاسو،شاعر عبری و فیلسوف یهودی سلمان ابن گبیرول و بازیگر معروف آنتونیو بانداراس در مالاگا متولد شده اند.آهنگ ساز اپوس مگنوم یعنی ارنستو رکونا کوبایی،”مالاگونا” را به عنوان نام موسیقی این منطقه از اسپانیا انتخاب کرده است.

مهم ترین بخش کسب و کار در مالاگا گردشگری ، و خدمات ساخت و ساز و فناوری می باشد، اما سایر بخش ها نیز مانند حمل و نقل و خدمات تدارکاتی نیز در حال شروع به گسترده شدن است.پارک فناوری اندلس که به اختصار PTA نامیده می شود ، در مالاگا واقع شده است، رشد قابل توجهی از زمان افتتاح خودش یعنی سال 1992 تا به حال را تجربه کرده است. مالاگا مرکز اصلی اقتصاد و مسائل مالی جنوب اسپانیا است، و خانه بزرگترین بانک منطقه، با نام یونی ساجا ) Unicaja (است، و چهارمین شهر از لحاظ رتبه بندی فعالیت های اقتصادی در اسپانیا پس از شهرهایی مانند مادرید،بارسلون و والنسیا است.

اولین شهر صنعتی در اسپانیا: شهر مالاگا یک منطقه مدرن در شبه جزیره ایبری در طول انقلاب صنعتی بوده است به ویژه در صنعت ریخته گری مطرح بوده است. با ده ها تن از تاسیسات، مالاگا اولین شهر صنعتی در اسپانیا شد.

ایالت و فیلم: مالاگا برای فرهنگ خاص و ارتباط آن با فیلم ها شناخته شده است. هر سال، میزبانی جشنواره بین المللی فیلمی را بر عهده دارد، که در آن مطرح ترین کارگردانان و بازیگران از سراسر جهان گرد هم می آیند. علاوه بر این، آنتونیو باندراس در مالاگا متولد شده است.